Malul Sayılmayan Gaziler Derneği Web Portalı
Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

MALUL SAYILMAYAN GAZİLERMALUL SAYILMAYAN GAZİLER
DERNEĞİDERNEĞİ
www.www.
msgdernegimsgdernegi
.org.org
1 Ekim´de meclisin açılması ile birlikte Milliyetçi Haraket Partisi Genel Başkanı Devlet BAHÇELİ´nin talimatı ile bir çalışma yapılacağına ve Gazilik onurunuzu alacağınıza inanıyormusunuz?
Anket Anket

Hoşgeldiniz... Hoşgeldiniz...


İletişimİletişim Formu Formumalulsayilmayangaziler@hotmail.com

Bizler; vatani görevlerini yerine getirirken yaralanan askerleriz.

Askerlik ve kamu görevini yerine getirirken yaralanan ancak mevcut herhangi bir kanun kapsamında değerlendirilmeyip o kanunlarca verilen herhangi bir haktan yararlanamayan kişiler olarak bizler, “Malul Sayılmayan Gaziler” olarak adlandırılmaktayız.

Temelde askerlik görevini yerine getirirken düzenlenen operasyonlar neticesinde sağlığımızı yitirmiş olan bizlere, askeri kurumlar tarafından “Askerliğe Elverişlidir” kararlı “Olay Tutanağı” “Kat-i Rapor” ve “Yaralı Personel Bilgileri (Komutanlık Yazısı)” başlıklı belgeler verilmektedir.

Bu durumda olan yaklaşık 9600 kişiyiz. Askeri hastanelerden verilen raporlara göre sakatlanma ve uzuv kaybı derecemiz TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde, belirtilen değerin altında olduğu için malul gazi olarak kabul edilmemekteyiz.

Bizler, askerlik ve kamu görevini yerine getirirken, aldığımız fiziki ve psikolojik yaralanmalar neticesinde askerliğe elverişli olsak bile (bazı durumlarda askerliğe elverişli olmamamıza rağmen) sırf askerlik görevimizi yerine getirirken geçirmiş olduğumuz yaralanmalar nedeniyle sağlığımızı yitirdik ve askerlik sonrasında sosyal yaşantımızda birçok olumsuzlukla karşı karşıya geldik. Bunların başında işsizlik, iletişim sorunları, yalnızlık, psikolojik bunalım, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) gibi sorunlar gelmektedir. Bizler, bunlar ve benzeri sorunlar sebebiyle aile kurmaktan ve sağlıklı bir aile ortamında yaşamaktan mahrum kalıyoruz.


Yaralandığımızda bizler 20 yaşındaydık. Bizlere yaralandıktan sonra 1 yıl içerisinde dava açma hakkı tanındı. Ancak 1 yıl içerisinde gerek bedenen gerekse ruhen iyileşmiş değildik. Bu yüzden hiçbirimiz bu hakkımızı kullanamadık. Devletimiz bu halimizle bizleri sağlıklı bireyler olarak kabul etti. Dünya Sağlık Örgütü’nde  (WHO) “Sağlık, sadece hasta veya engelli olmamak değil; bedenen, ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik hali.” olarak tanımlanmıştır. Ne bedenen, ne ruhen ne de sosyal yönden tam bir iyilik hali içerisinde olmayan bizler, nasıl sağlıklı bireyler olarak kabul edilebiliyoruz?Yaralanmamızın üzerinden 20 ya da daha fazla yıl geçmesine rağmen devletimiz bizlerin ne durumda olduğuyla ilgilenmedi. Bizleri yok saydı. Terör sorununun bir parçası olduk fakat terörden etkilenmiş fertler olarak sivil hayatımızda güçlendirilmedik. Yalnız bırakıldık. Hayal kırıklığı ve derin üzüntü içerisindeyiz. Vatan görevimiz nedeniyle çatışmalara girmiş, kurşun yemiş,vücudunun bir parçasını, kanını bu vatan topraklarına feda etmiş eski askerler olarak takdir bile görmedik. Askerde yaralanmış ve bu yaralanmaların etkisiyle sağlık sorunları ilerlemiş bir şekilde hayat mücadelesi veren bizler, şu anda terör mağduru, malul sayılmayan veya terör yaralısı gibi ifadelerle adlandırılıyoruz.

Hakkımız olan gazilik ünvanını alma yolunda Malul Sayılmayan Gaziler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adı altında bir araya geldik. Birlik ve beraberlik içerisinde, tüm üyelerimizin görüşleri dikkate alınarak haklı mücadelemizi, gazilik onurumuzu alana kadar sürdüreceğiz.Sayfa Üretim süresi :0,0205

© 2017 Andiçen Mahallesi 71. Cadde Gölge Sokak No:2/A Sincan/ANKARA
Malul Sayılmayan Gaziler Derneği İnternet Sitesi http://www.malulsayilmayangaziler.org

Tam Ekran